معرفی رشته عمران محیط زیست:

امروزه رشته های مختلفی با رویکرد حفاظت از محیط زیست راه اندازی شده اند. یکی از شاخص ترین این رشته ها مهندسی عمران محیط زیست است که از گرایش های مهندسی عمران محسوب می شود.

مهمترین وظیفه متخصصین این رشته نظارت بر اجرای پروژه های زیست محیطی است. از جمله این پروژه ها می توان به: شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک و هوا- طراحی تأسیسات آب و فاضلاب شهری و روستایی- کنترل آلودگی های حاصل از مواد زائد جامد و برنامه ریزی و مدیریت طرح های زیست محیطی اشاره کرد.

مباحث مربوط به اتلاف گرما و انرژی حرارتی، تصفیه و پالایش آب و هوا و اصلاح وبهبود مکان‌هائی که در اثر آسیب‌ها و آلودگی­ های صنعتی صدمه دیده‌اند، از جمله موضوعات مورد بررسی متخصصان این رشته است.

با توجه به مشکلات جوامع صنعتی در روزگار ما و مسایلی که شهرهای بزرگ و صنعتی با آن مواجهند- مسایلی نظیر آلودگی هوا، آلودگی صوتی، زباله ها و ضایعات صنعتی و کشاورزی و نظایر آن- این رشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رشته مهندسی عمران محیط زیست خود دارای گرایشهای زیر می باشد :
آب و فاضلاب – آلودگی هوا – سواحل – مواد زائد جامد – منابع آب

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته ارشد عمران محیط زیست،معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکترای مهندسی عمران (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.


رنامه درسی (سرفصل) ارشد عمران گرایش محیط زیست و تعداد واحدها:

تعداد کل واحدها : 38 واحد
دروس اختصاصی الزامی : 15 واحد
دروس اختیاری : 15 واحد
سمینار : 2 واحد
پروژه : 6 واحد

 


دروس اختصاصی اجباری

نام درس

تعداد واحد

نام درس

تعداد واحد

شناخت و مدیریت برنامه ریزی محیط زیست

3

تصفیه آب

3

تصفیه فاضلاب

3

آلودگی هوا و روشهای کنترل آن

3

آلودگی مواد زائد جامد و روشهای کنترل آن

3

جمع

15